Narcyz nieświadomy czy świadomy? Ukryty, intelektualny czy somatyczny? Jakie są rodzaje narcyzów i czy ten podział jest Ci w ogóle potrzebny?

narcystyczne omamienie twarz dym toksyna toksyczne

Czy to prawda, że narcyz jest nieświadomy swojego narcystycznego, toksycznego działania?

Czy to prawda, że narcyz działa celowo, z premedytacją wyłapuje i wykorzystuje swoje ofiary?

Czy narcyz może działać z ukrycia, czy podejmuje swoje działania bez żadnej krępacji?

Jakie są rodzaje narcyzów?

Zadajecie mi w swoich e-mailach i na czacie takie pytania. A ja sobie wtedy zdaję sprawę, że nie wyjaśniłam dostatecznie tych kwestii w moich artykułach.

Można na podstawie tych moich artykułów dojść do wniosku, że każdy narcyz działa z premedytacją, a innym razem, że działa nieświadomie. Choć częściej podkreślam, że działa celowo. Ale w prywatnych wiadomościach odpowiadam też nieraz, że działa nieświadomie. O co więc chodzi?

– Narcyz działa zarówno nieświadomie, jak i celowo: nastawia się na wykorzystywanie drugiego człowieka. Absurd? Niekoniecznie. A wręcz wcale.

Narcyz niejako nastawienie na dowartościowywanie się czyimś kosztem ma we krwi. Nie jest w stanie zapewnić sobie wartości takich jak miłość, czułość, jak i pewnych umiejętności i cech osobowości postrzeganych jako pozytywne w społeczeństwie, więc dąży do tego, aby ciągnąć je od kogoś innego.

Chce zapewnić sobie dominację, więc poszukuje kogoś, kogo wcześniej czy później zdominuje, a jednocześnie będzie mógł czerpać od niego te korzyści. To nie musi być jawna dominacja z batem w ręku, ale subtelne wwiercanie się w kogoś, podłączenie się i ssanie tak, żeby to było niezauważalne.

Chce też zapewnić sobie uwagę, więc będzie podejmować różne działania, aby być zauważonym przez taką osobę, którą chce eksploatować. Jego działanie w tym zakresie jest dla niego naturalne. Uważa, że inni też tak robią, jeśli tylko nadarzy się okazja. Nie wyobraża sobie, żeby nie skorzystać z takiej okazji, jeśli ktoś otwiera się na niego, okazuje empatię, toleruje go w swoim towarzystwie. On to traktuje jako zaproszenie do siebie. Jako zaproszenie do środka, a nie jako ludzkie zwyczajne zachowanie. On nie widzi tych granic, tylko stara się wejść w kogoś jak w masło. Często można z ust narcyza usłyszeć, kiedy nasza cierpliwość wobec jego zagrywek i nadużyć się skończy: „Ale przecież ty sam/sama mi pozwoliłeś/pozwoliłaś”. Są nagle zaskoczeni, że zamyka się im w końcu drzwi przed nosem. To potwierdza, że działają nieświadomie.

Ale z drugiej strony działają celowo – nastawieni na eksploatację kogoś, kto ich zdaniem jest atrakcyjny i jest w stanie dostarczyć im jak najwięcej korzyści niematerialnych i materialnych.

Zatem przyznasz, że narcyzi działają zarówno nieświadomie, jak i świadomie. Zależy jak na to patrzeć. Ale najlepiej razem 🙂

Czy narcyz jest świadomy swojego TOKSYCZNEGO działania?

– To zależy. Część z nich zapewne nie jest, jeśli zakłada, że takie ich nastawienie i działanie jest naturalne i że każdy tak robi. Bo jak tu nie skorzystać z takiej okazji? Człowiek wartościowy jest dla nich swoistym cukierkiem.

Ale część z nich, gdy tylko dowie się o tym od swej ofiary, że sprawia im przykrość swoim działaniem, będzie to kontynuować tym bardziej. Bo wyczuje, że może manipulować emocjami ofiary, a przecież im chodzi o utrzymanie władzy nad kimś. Najlepiej nad jak największą liczbą osób. Nie skorzysta z tej informacji? – Jasne, że skorzysta. To dodatkowy bonus dodany do cukierka. Szczególnie wykorzystywany przez narcyzów z sadystycznym zacięciem. Taki narcyz, jeśli dowie się od Ciebie, że sprawia Ci swoim zachowaniem przykrość, może się kajać i przepraszać. Może Cię poprosić, żebyś mu na bieżąco wskazywał/a, kiedy Cię źle traktuje, co by rzekomo swoje zachowanie móc skorygować, co ma świadczyć o jego dobrych intencjach.

Ma świadczyć. Ale w rzeczywistości ma Ci mydlić oczy i przytrzymywać w tej toksycznej pułapce z narcyzem. Będziesz ciągle dostrzegać perspektywy polepszenia swojego związku, gdy on z tyłu będzie sączyć z ciebie, ile wlezie i osłabiać ostrość Twojego postrzegania rzeczywistości. Będzie wciskał te wszystkie guziki, które mu podałaś/podałeś na tacy, gdy tylko będzie miał ochotę i wykorzystywał przeciwko Tobie. Będzie sterował Tobą jak pilotem. Choć lepszym określeniem jest raczej joystick, bo go to naprawdę będzie jarać.

Mam nadzieję, że teraz lepiej wyjaśniłam, czy narcyzi są świadomi swoich toksycznych działań.

I ostatnia kwestia:

– Rodzaje narcyzów.

– Osobiście przyznam, że nie ma to żadnego znaczenia. Każdy narcyz działa podobnie. To jest ten sam mechanizm i skutki wywołane u innych.

Generalnie nikt z nich nie powie: wiesz, ja mam taką przypadłość, że nie umiem sobie zapewnić żadnych wartości dla siebie w swoim własnym zakresie, jestem jak studnia bez dna i ciągle jestem głodny, więc jeśli już jesteś w pobliżu, to będę dobierał się do ciebie. Jasne jest, że tego nie powie, bo chyba nikt nie chce stać się czyimś obiadem i czmychnie gdzie pieprz rośnie. A tym bardziej nie chce być podgryzanym w dłuższej perspektywie czasu: omamianym i znieczulanym po to, żeby taki narcyz mógł go podgryzać wtedy, gdy będzie chciał i w ten sposób powodować, aby ofiara mu nie uciekła. Dotąd, aż całkowicie jej nie zeżre. Na pewno będzie ukrywał swoje intencje.

Ale w końcu przyjdzie taki czas, że już nie będzie musiał się kryć, bo będzie pewny, że swoją ofiarę ma już przyskrzynioną.  Będzie tylko tłumaczył, że wszystkie jego toksyczne zachowania to jej wina.

Jakkolwiek można wskazać osoby zaliczane do cichych, niepozornych, lękliwych w towarzystwie, które okazują swój narcyzm jedynie w bliskiej relacji (w związku partnerskim, o ile można w ogóle go nazwać partnerskim).

Można też wskazać takie „dusze towarzystwa”, „gwiazdy”, które starają się lansować samym tym, że zawiązali sobie sznurówkę. Albo sypiące kawałami aż do zamęczenia, a następnie mszczące się wobec tych, których ich kawały i w ogóle sposób bycia męczą i są dla nich żenujące.

Można wśród tych narcyzów zauważyć pewną prawidłowość:

  • ci cisi to zwykle narcyzi intelektualni, którzy uwielbiają się wymądrzać i ignorują opinie innych. Na wszystko odpowiadają „tak, ale” i zawsze starają się przekonać do swojego zdania innych, stosując często przy tym manipulacje i pranie mózgu, stosują też zabiegi erystyczne i odwracanie kota ogonem. Wszystko to ma służyć temu, aby postawić na swoim. Kto się z nim nie zgadza, ten jest wróg (typowe narcystyczne myślenie w systemie zero-jedynkowym: albo jest coś czarne, albo białe. Nie ma nic po środku). Zwykle tacy narcyzi zajmują stanowiska o charakterze władczym (kierownicy, dyrektorzy, prezesi, ale może to być także niepracujący rodzic nadużywający władzy rodzicielskiej wobec dziecka), osiągając swoje narcystyczne cele poprzez nakręcone przez nich osoby i sączące jad po cichu poprzez dewaluację wypowiedzi rozmówcy.
  • ci gwiazdorzący to zwykle narcyzi somatyczni. Czyli tacy, którzy przykładają wagę do swojego wyglądu. Mają na tym punkcie obsesję. Często czeszą włosy, przyglądają się, czy nie mają jakiegoś pyłku na ubraniu, zagniecenia, zabrudzenia. Wszystko na nich musi leżeć idealnie. Mają wyglądać idealnie. Ale to nie stoi też przeszkodzie temu, aby okazywać swoje rany. Na przykład okazywać swój wielki strup na nodze. Nie ważne, że powstały na skutek zaliczenia dzwona w stanie upojenia alkoholowego na chodniku. To jest wręcz traktowane jako trofeum pirackie i dowód dzielnego poradzenia sobie z przeciwnościami losu. To trzeba chwalić. Każdy sposób jest dobry na zwrócenie na siebie uwagi.

Jakkolwiek, nie ma jednak w przyrodzie „czystych” rodzajów narcyzów. Są to swoiste mieszanki, u których pewne cechy mogą bardziej dominować.

Teraz pytanie, czy ten podział był Ci potrzebny. Jeśli nie – zrozumiem. Jeśli tak – też zrozumiem 🙂 Możesz o tym napisać w komentarzu, do czego Cię z resztą zachęcam.

Aha – i jeszcze trochę pomęczę – jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/ nie zrobiłaś – proszę odpowiedz na 1 pytanie ankietowe: tutaj. Z góry dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.