Toksyczny typ. Do czego się przydaje?

      5 komentarzy do Toksyczny typ. Do czego się przydaje?
ludzie w różnym wieku, różnej płci, nie widać twarzy, gotowi do działania, zadbani, schludni, stojący tuż obok siebie

Tytuł zapewne przewrotny. I dobrze. Bo taki ma być.

Skoro narcyzi i wszelkiej innej maści toksycy traktują ludzi jako przedmioty, za pomocą których mogą się dowartościować i doładować, to dlaczego ich nie potraktować tak samo?

Bo my tacy nie jesteśmy?

To znaczy jacy?

– Przecież nikt nam nie każe w ten sposób traktować wszystkich innych ludzi, ale tylko takich, którzy wobec nas postępują nie fair. Którzy nas krzywdzą.

I to jest, według mnie, zdrowe podejście, bo nasza energia, pochodząca ze złości, gniewu, zostaje właściwie ukierunkowana, a nie przeniesiona na kogoś, Bogu ducha winnego, w tym na siebie samego. I nie powoduje depresji.

Gdzie jest toksyk?

Zauważ, wśród jakich ludzi obracają się toksyczne typy? Czy umiesz znaleźć wspólny mianownik? Co sobą ci ludzie reprezentują? Czy są z wyższych sfer? Czy są elokwentni? Czy są wartościowi? Czy posiadają duże zasoby wiedzy? Czy są pomocni? Czy oferują wsparcie? Czy są wyrozumiali, cierpliwi? Czy dużo doświadczyli w życiu trudnych, a nawet traumatycznych wydarzeń? Czy są uczuciowi? Serdeczni? Czy potrafią o czymś mówić wprost? Czy mają problemy z proszeniem o pomoc? Czy uważają się za ludzi szczęśliwych? Czy są optymistyczni? Czy mają duże pokłady energii? Czy są wdzięczni? Czy potrafią dochować tajemnic, są dyskretni? Czy są taktowni? Czy kilka razy zastanawiają się, jaką najlepszą decyzję podjąć, aby nikt nie został pokrzywdzony? Czy martwią się o innych? Czy wybaczają? Czy są asertywni? Czy bronią innych? Czy są ambitni? Czy poszukują rozwiązań? Czy są pracowici? Czy są niezłomni?

Jakie z tych cech uważasz za bardzo wartościowe? Które z nich doceniasz w ludziach?

Toksyczne typy kontaktują się z tymi, którzy dostarczają im korzyści: pozwalają im na dowartościowanie się, poczucie władzy, prestiż, zapewniają im uwagę lub dostęp do szerszej publiczności. Blasku, aby w nim się kąpać.

2 korzyści ze znajomości z toksykiem

Wiele z tych osób z otoczenia toksyka to osoby bardzo wartościowe. Dlatego też, pomijając krzywdy, jakie wyrządza toksyk, a w szczególności narcyz, mamy możliwość:

1) poznania dzięki niemu wartościowych ludzi.

Relacja z wartościowymi osobami dla osób niezburzonych (no, może nie tak zaburzonych jak narcyzi i inne toksyki, ale gotowych na dawanie, a nie tylko branie), pozwala obu stronom się rozwijać, czerpać radość z tej relacji i budować szczere przyjaźnie.

To chyba najważniejsza korzyść, jaką można uzyskać z relacji z toksykiem w wyniku jego przylepiania się do tych ludzi. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich osób z otoczenia toksyka, bo są też wśród nich ludzie puści, z którymi jest tylko dlatego, bo pozwalają mu poczuć prestiż, więc nie ma co od razu rzucać się im na szyję.

Ale jest jeszcze inna korzyść:

2) mamy także możliwość zdobycia wiedzy na temat toksyka (narcyza), aby nie dać się skrzywdzić w przyszłości i móc takiego typa rozpoznać.

Jest chodzącym studium przypadku.

Oczywiście niezbędne jest posiadanie narzędzi badawczych – narzędzi do analizy, swoistej lupy, która pozwala na wyróżnienie konkretnych cech toksyków i przyjrzenie się im. Ale z tymi narzędziami – zbiorem cech (zachowań) możesz się zapoznać na moim blogu, do czego szczerze zachęcam.  

Znasz jeszcze inne korzyści wynikające z relacji z toksykiem? -Napisz. w komentarzu. Zróbmy sobie dzień dobrych wiadomości.

5 thoughts on “Toksyczny typ. Do czego się przydaje?

 1. Joanna

  Dzieki “mojemu narcyzowi” dotarlam do mojej przeszlosci. Zrozumialam schemat w ktorym zyje. Zrozumialam ze ojciec byl “moim pierwszym narcyzem” Moj bol dzisiaj jest dokladnie tym z dziecinstwa. Moj ex maz – pijak, narcyz, moj drugi wieloletni partner – pijak, narkoman, narcyz. Moja nastepna wielka milosc – wyrzucil mnie z corka z mieszkania, bez wyraznego powodu (duzo by pisac) Moj ostatni narcyz – dr. psychiatra – dal mi szkole pod tytulem:
  tak dlugo bedziesz ze mna az sie nauczysz z czym masz do czynienia (ironicznie mowiac) Bylo jeszcze trudniej, wiele manipulacji… szokujacych sytuacji … az wreszcie zaslona opadla. Teraz wiem co to jest narcyzm … i choc dalej jestem w szoku ta wiedza mnie wyzwolila i pozwolila inaczej spojrzec na sama siebie i innych. Dziekuja pieknie za bloga 🙂

  Reply
 2. Zyski z relacji z toksykiem

  Dzięki relacj z toksyczna osoba mamy możliwość przyjrzenia się sobie, temu co wymaga naprawy czy przepracowania w nas samych. Taka relacja jest możliwa z nami tylko wtedy kiedy sami mamy jakieś nieuswiadomione problemy które w nas drzemią. Jest to wiec szansa by dotrzeć do najgłębszych zakamarków własnego wnętrza i dostrzec coś czego nigdy nie wiedzieliśmy, ze w nas się ukrywa bo zostało przez nas wyparte… może być to wiec szansa na osiągniecie wyższego poziomu dojrzałości emocjonalnej i większa samoświadomość.”Lost you to find myself”

  Reply
  1. Katarzyna Płatnerz Post author

   Oczywiście. Mamy możliwość przyjrzenia się sobie. Uważam, że to bardzo bardzo wartościowe. Tylko obawiam się tego, że koszty w pewnym momencie mogą przekraczać korzyści. Zatem istotne jest, aby rozpoznać toksa jak najszybciej, wynieść z tej relacji, to co trzeba i zmykać, żeby nie dać się ograbiać z energii, wykorzystywać i upokarzać aż do zadeptania.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.